Freelance

10 vecí, ktoré ma naučil prvý rok freelance

Tak som sa rozhodla byť sama sebe šéfkou a živiť sa písaním. Čas beží ako šialený a dnes je to presne rok, čo som si nadšene vykračovala po mojom rodnom meste s ešte horúcim Živnostenským listom v rukách a prvým získaným klientom, ktorý s dôverou čakal, čo pre neho vytvorím. Čo všetko sa za rok udialo a aké to bolo?

office2

Pracovná dvojka 🙂

Vedieť, čo chceme je rovnako dôležité ako vedieť, čo nechceme

Verím, že veci v našich životoch sa dejú pre nejaký dôvod a je jedno, či sú zle alebo dobré. Oboje nás niekam posunie.

Často na svoju adresu počúvam, že vlastne ani neviem čo chcem. No pozrime sa na to z opačného pohľadu.

Viem, čo nechcem a z toho vyplýva motivácia, prečo som vymenila “stabilitu” za možnosť pracovať nezávisle na lokalite, cestovať a investovať energiu do vecí, ktoré ma bavia.

Nemohla som sa zbaviť pocitu, že stojím na mieste. Nebolo o čom ďalej premýšľať, keď prišla možnosť pohnúť sa. Aby to náhodou nebolo málo, rovno s jednosmernou letenkou asi o 13 000 kilometrov východne.

Lekcie, ktoré mi dala práca na voľnej nohe

 1. V mojom vyhľadávači viedli kľúčové slová začínajúce na “how to”

Každá spolupráca posúva aj moje copywriterské zručnosti. Vďaka mnohým zadaniam, ktoré som počas roka pripravila pre klientov, už viem pokryť oveľa viac oblastí obsahového marketingu ako pred rokom. No práca na voľnej nohe nekončí odoslaním zadania.

S každým klientom prichádzali nové veci, ktoré som sa chcela naučiť, čo sa premietlo do prebdených nocí strávených nad rôznymi tutoriálmi, návodmi, článkami, e-bookmi a ktovie ešte čím (Peťo, ďakujem za božskú trpezlivosť :))

Blog som tvorila asi mesiac čistého času, pretože som bola tvrdohlavá a chcela som sa všetko naučiť sama, takže od hostingu, inštalovania WordPressu až po vzhľad a všetky pluginy. Nakoniec všetko dobre dopadlo a vy čítate tento článok 🙂

2. Neprestávaj networkovať

Každý freelancer je tak trochu obchodník, ktorý prichádza na trh a hľadá niekoho, kto si jeho službu kúpi. Obchodnícka stránka nikdy nebola moja prednosť. Nevedela som si predstaviť, že by som aktívne vyhľadávala a oslovovala potenciálnych klientov.

Realita bola však úplne iná.

Ono to však nejak prirodzene ide ruka v ruke s mojím životným štýlom. Tým, že pracujem a cestujem zároveň, spoznávam množstvo inšpiratívnych ľudí, ktorí jednak podnikajú ako ja, a tiež zdieľajú vášeň pre cestovanie.

Workshopy, rôzne eventy, či naša malá kreatívna Canggu skupina vedená kamarátkou Silviou sú aktivity, ktoré vo mne prebúdzajú nové myšlienky a nápady bez akéhokoľvek kŕču, ktorého som sa naivne bála.

Networking je základ

Fotka z eventu v coworkingu Dojo v Canggu, foto: Martin Henley

3. Nikdy neviete, kto môže chcieť s vami spolupracovať

Táto skúsenosť trochu nadväzuje na sebaprezentáciu. Keď stretávam ľudí, zvyčajne to neprerastie hneď do spolupráce. Rovnako je aj s okruhom kamarátov a známych, z ktorých väčšina nevedela o tom, čo robím. No aj staré kontakty často ukrývajú skrytý potenciál. 

Vďaka blogu vznikla náhodná spolupráca s kamarátkou Zuzkou a tento článok alebo s ďalšou kamarátkou Libuš, ktorá ma navštívila a vznikol z toho tento rozhovor.

4. Nestabilný príjem

Keď som opúšťala predchádzajúcu prácu, vedela som, že táto situácia nastane. Nedostatok práce, faktúry nezaplatené načas – dôvodov môže byť viac, preto sa snažím každý mesiac odkladať aspoň 15 – 20% z toho, čo zarobím. Samozrejme, že niekedy všetko miniem, ale to je iný príbeh 🙂

Napriek tomu, musím povedať, že neberiem každý druh práce, hlavne ak by mala utrpieť kvalita. Sú odvetvia (napr. medicína, IT, technologické smery), ktoré jednoducho pokryť nedokážem.

5. Nový typ time-managementu

Pre copywritera je zárukou spoľahlivosti doručenie zadaní načas. Často však mienim, no podmienky v rozvojovej krajine menia. Výpadok prúdu, nefungujúci internet a iné neočakávané situácie ma naučili nenechávať si všetko na posledný deň.

Práca z kaviarne

Jedna z mojich kancelárii na Bali. Kaviarne mám na prácu najradšej.

6. Guest posty bez honoráru sa tiež počítajú

Posledný rok som strávila najmä budovaním portfólia. Ako každý, kto sa venuje písaniu, túžim po tom, aby som mohla publikovať pre významné weby či magazíny a jedným z takýchto spôsobov sú neplatené články. V konečnom dôsledku mi priniesli platenú prácu z iných zdrojov.

7. Nekonzistentná práca

Často sa stáva, že raz mám práce nad hlavu (najmä teraz, na konci mesiaca) a inokedy je zasa uhorková sezóna. Tej som sa v kancelárii tešila, však výplata pípla na začiatku mesiaca aj tak a do práce sa musí 5 dní v týždni.

Počas uhorkovej sezóny si nájdem nové projekty, do toho sa ozvú stáli klienti a opäť začína kolotoč, že neviem ako sa volám a často pracujem aj cez víkendy. Dôležité je nájsť si rovnováhu medzi prácou a relaxom. Iste, občas treba zamakať aj na úkor voľného času, no potom si to vykompenzujem inými voľnými dňami.

Friday freelancer

8. Zbaviť sa pocitu, že nie som dosť dobrá

Trh freelancerov je plný kvalitných ľudí, preto som veľakrát bojovala s pochybnosťami, či sú moje zručnosti dostatočne dobré a či dokážem splniť očakávania klientov.

Stretávala som veľa ľudí, ktorí diskutovali o veciach, ktoré zneli ako keby rozprávali nejakým jazykom kmeňa v Papui. Po príchode domov som hneď štartovala google a dohľadávala informácie.

To robím doteraz, pretože sa neprestávam vzdelávať, no zamyslela som nad sebou. Kto bude chcieť so mnou spolupracovať, keď pochybujem sama o sebe? To, čo vysielame svetu sa nám rovnako vráti, preto som zapracovala na zbavení sa týchto myšlienok. A výsledok? Jeden nový projekt, na ktorom doteraz pracujem.

9. Brainstormingy a meetingy sú väčšia zábava

Kreatívne myšlienky sa rodia ľahšie pri tacos než v nejakej zasadačke. A Skype diskusie o dôležitých úlohách sú tiež ľahšie z kaviarne vedľa ryžových polí, než na koberčeku u šéfa.

Mirec Beňo z webu Umenie kreativity napísal zaujímavý článok o brainstormovaní a ako z neho vyžmýkať maximum, odporúčam prečítať. Súhlasím najmä s myšlienkou, že v prostredí kde sa aj nápady nekritizujú, ale využívajú ako odrazový mostík k riešeniam, ktoré fungujú, sa to sype jedna radosť.

Brainstorming a meetingy sú zábavnejšie

10. Nestavať len na jednom klientovi

Prvého pol roka som pracovala pre jediného klienta, ktorý ma však zamestnával natoľko, že mi príjem jednoducho stačil. Neviem, či to nazvať hlúposť alebo pohodlnosť. Jedného dňa mi v schránke pristál znepokojujúci e-mail, v ktorom sa hovorilo, že projekt z celkového hľadiska nejde tak, ako by mal a musíme si stanoviť peňažný limit.

Ups, čo teraz? Panika, počítanie úspor, nadávanie samej sebe a ešte iné rôzne štádia, ktorými som si prešla než som sa upokojila a urobila to, čo som mala urobiť už dávno. Nájsť nových klientov a mať rôzne druhy príjmov.

… na záver

Turbulentný a intenzívny – taký bol posledný rok, ktorý ma však posunul opäť ďalej a utvrdil v tom, že chcem mať možnosť vytvoriť si kanceláriu kdekoľvek a voľnosť cestovať.

Chcem pracovať nezávisle na lokalite a vytvoriť si kanceláriu, kde chcem

Obrovský benefit sú ľudia, ktorých som stretla a mala možnosť s nimi diskutovať o podnikaní, úspechoch, neúspechoch a skúsenostiach. Ďakujem za inšpiráciu!

A čo vy? Vedeli by ste si predstaviť prácu ako freelancer? Dajte mi vedieť v komentároch 🙂

Pravidelná dávka pozitívnej energie z mojich ciest vám môže pristávať pravidelne v schránke. Stačí sa zapísať 🙂

19 Comments

 • Reply
  zuzi
  29. June 2016 at 10:56

  jasné kočka, si pre mňa inšpiráciou 🙂

  • Reply
   Michel Struharova
   29. June 2016 at 11:28

   Jeeej, Zuzi ďakujem 🙂 si poklad! Dúfam, že doma všetko fajn.

 • Reply
  Baylli
  29. June 2016 at 12:05

  Roxi, ja ta tak sem tam sledujem a si pre mna inspiraciou a aj vdaka tebe vidim, ze sa stale da zit “po svojom”. Stale hladam sposob, ako sa vytrhnut z normalnosti, ktora je hlavne tu na slovensku. Tebe drzim palce, si peckova 😉

  • Reply
   Michel Struharova
   29. June 2016 at 12:07

   Baylli, o tebe som tak dlho nepočula, ďakujem ti za koment! Všetko má svoje pre a proti, napríklad ja sa už na Slovensko celkom teším. Držím palce, nech tiež nájdeš to svoje 🙂

   • Reply
    Baylli
    29. June 2016 at 12:47

    Dakujem 🙂 vsetko je tak ako ma byt 😉

 • Reply
  Lucia
  29. June 2016 at 14:08

  Miska,tlieeeeskam za silu a odvahu a paradne clanky ??
  A za zvladnuty prvy rok a verim,ze motivujuci zaciatok Tvojej cesty!
  Za seba – niee,zatial si to predstavit neviem,ale nikdy nehovor nikdy, zivot je zmena 🙂 :-*

 • Reply
  Michal B.
  29. June 2016 at 15:56

  Miska, drzim palce, je parada ze sa ti takto dari a prajem ti to. Kancelarsky svet ti nesedel a cestovanie je proste cista parada. Vidim ze si to tam uzivas co sa da a to je dobre, tak to ma byt!!!! Tak sa drz a vela pis a fot, dobre sa na to pozera a este lepsie cita 🙂

  • Reply
   Michel Struharova
   30. June 2016 at 5:28

   Michal, ďakujem za podporu 🙂 Kancelarsky svet je fajn v urcitom momente, kym sa da, este budem pokracovat v cestovani. Drz sa aj ty s rodinkou 🙂

 • Reply
  Lucia
  29. June 2016 at 18:36

  Krásny článok plný inšpirácie :))) ja sa pokušam o nieco podobne…tak drz paalce ! 🙂

  • Reply
   Michel Struharova
   30. June 2016 at 5:29

   Dakujem Luci, vazim si podporu od teba a, samozrejme, drzim palce, nech ti vyjdu plany 🙂

 • Reply
  Elen
  29. June 2016 at 22:40

  Moja Michel, som hrdá na teba…vždy som verila v tvoje schopnosti. ♡

  • Reply
   Michel Struharova
   30. June 2016 at 5:30

   Elen ♡ tvoja velka podpora ma tiez zasluhu na tomto vsetkom 🙂 Coskoro sa vidime!

 • Reply
  zuzana kubanova
  1. July 2016 at 9:21

  helo helo tesim sa, ked sa zase uvidime, tu a dufam, ze aj u Teba znova
  inspirativne citanie !

  • Reply
   Michel Struharova
   1. July 2016 at 17:12

   Vdaka Zuzi, ja sa uz tiez tesim na teba 🙂

 • Reply
  Dominik Duchovič
  23. September 2016 at 23:28

  moc pekne a motivujuce 😉

  • Reply
   Michel Struharova
   2. October 2016 at 15:38

   To sa veľmi teším 🙂

 • Reply
  Martina Blahušiaková
  2. October 2016 at 14:45

  Milá Miška, vďaka za skutočne inšpiratívny článok. Na tvoju otázku v závere, či by som si vedela predstaviť prácu ako freelancer, som si bez zaváhania odpovedala “áno”. V priebehu posledných dní som objavila množstvo článkov o zaujímavých ľuďoch, ktorí žijú podobným spôsobom ako ty, venujú sa svojej práci s nadšením a zápalom. Mne to v mojom súčasnom pracovnom zaradení chýba, a asi z nespokojnosti zo samej seba som začala hľadať iné možnosti. Tiež som sa nemohla zbaviť pocitu, že nie som dosť dobrá – a o tom to presne je. Postupne zisťujem, že nič nie je nemožné a svet ma bude vnímať takú, ako sa budem vnímať ja sama. Aj vďaka tvojmu článku sa mi otvárajú oči. Prichádzam na to, čo je “freelancing, guest posting” atď, a zisťujem, že chcem vedieť viac a viac a tieto informácie aj zúžitkovať.

  • Reply
   Michel Struharova
   2. October 2016 at 15:41

   Ahoj Martina, ďakujem za tvoje milé slová, veľmi potešili a som rada, že článok sa páčil 🙂 Freelancing je up & down niekedy, niekomu vyhovuje, niekomu nie. Držím ti palce, nech si nájdeš to, prečo sa zapáliš tiež a budeš to robiť a rozvíjať s radosťou 🙂

 • Reply
  Attackview – cestovateľka Miška: „Pred 3 rokmi som dala výpoveď v práci a odišla študovať na Bali indonézštinu.” – ATTACKER
  16. July 2018 at 21:12

  […] motiváciu na sebe makať, učiť sa a posúvať sa ďalej. Odporúčam prečítať si môj článok po prvom roku freelancovania, aby ste si vedeli predstaviť, čím všetkým som si prešla […]

 • Leave a Reply