Diaľky a odlišné kultúry vyvolávajú množstvo otáznikov. Spomínam si na svoju prvú cestu do Ázie, keď som nevedela, čo čakať a kultúrny šok bol silný ako rana kladivom po hlave 🙂
V posledných dňoch mi v schránke pristálo niekoľko správ s rôznymi otázkami týkajúcimi sa Indonézie. Aby ste predišli prípadným vráskam na čele, spísala celé moje indonézske (niekedy aj don’t) know-how, ako sa pripraviť na cestu a ako sa po prílete nezblázniť z kultúrneho šoku. Odporúčam uvariť si aspoň pol litra kávy, bude to vyčerpávajúce 🙂
Čo musíte vedieť pred cestou
1. Ako je to s vízami do Indonézie?
Slováci môžu ako turisti ostať v Indonézii 30 dní bez platenia za víza. Tieto víza nie je možné predĺžiť, po 30 dňoch teda musíte z Indonézie vycestovať.
Ak plánujete návštevu dlhšiu ako 30 dní a viete o tom vopred, môžete o víza požiadať na Veľvyslanectve Indonézskej republiky v Bratislave (všetky informácie aj žiadosti na tomto linku).
Ak si nezabezpečíte víza na veľvyslanectve, druhá možnosť je zaplatiť Visa on Arrival po príchode do Indonézie. Poplatok je $35 a oprávňuje vás ostať 30 dní a predĺžiť si víza o ďalších 30 dní, s čím je spojená návšteva imigračného úradu.
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že proces je byrokraticky náročný a sú potrebné 3 návštevy imigračného úradu, odporúčam si preto nájsť agenta, ktorý vás bude stáť cca 600-700.000 IDR (cca 40-45 eur). V tomto článku je proces detailne opísaný.
Maximálna dĺžka pobytu je 60 dní, čo si dobre strážte, pretože za každý deň naviac, tzv. overstay sa platí 300.000 IDR (cca 20 eur).
2. Aké doklady si potrebujem zabezpečiť?
Cestovný pas, ktorý je platný minimálne 6 mesiacov po návrate z Indonézie a medzinárodný vodičský preukaz. Vybavenie je rýchle, platíte kolok 6,50 eur a platí 1 rok.
3. Potrebujem očkovanie?
Pred svojou prvou cestou do Ázie som sa dala očkovať
- proti Hepatitíde A a B – celý proces pozostáva 3 vakcín a je potrebné dostať aspoň 2, aby boli účinné, preto za lekárom zájdite aspoň 2 mesiace pred cestou, pretože časový odstup medzi prvou a druhou vakcínou je 4-6 týždňov. Tretia dávka sa berie po 6 mesiacoch. Celý proces vás bude stáť cca 150 eur a ste chránený do konca života.
- brušnému týfusu – 1 vakcína na 2 roky, cena cca 15 eur
- tetanus – poraďte sa s lekárom, kedy ste túto vakcínu dostali naposledy, zvyčajne okolo 30-ky je potrebné preočkovanie.
Toto je základ, ktorý sa odporúča pri dlhšom pobyte v Ázii. V závislosti od oblasti kam cestujete ešte zvážte japonskú encefalytídu a kúpu antimalarík. Aktuálnu epidemiologickú situáciu si viete pozriet na tomto linku alebo konzultujte s Poliklinikou cudzokrajných chorôb v Bratislave.
4. Aké lieky si mám pribaliť?
Odporúčam lieky na črevné ťažkosti – nie je to pravidlo, no jeden nikdy nevie, či sa objavia alebo nie (mňa potrápili prvýkrát po 4 mesiacoch). O tom, ako jesť bezpečne, som písala v tomto článku. Bežné lieky na prechladnutie či zvýšenú teplotu nájdete aj tu.
5. Kedy je najlepšie vycestovať?
TOP sezóna je v júli a auguste. Vtedy zabudnite na letenky za babku a pokojné spoznávanie. Bali je preplnené, ceny často zvýšené, no počasie najstabilnejšie.
Backpackeri a budget traveleri by mali cestovať po sezóne daždov alebo tesne pred ňou, to znamená apríl-máj a október – november. Počasie je už relatívne stabilné, sem tam môžu prekvapiť prehánky a ceny sú niekedy aj polovičné v porovnaní s hlavnou sezónou.
6. Aká je optimálna dĺžka pobytu?
Ak chcete navštíviť len 1 ostrov, odporúčam aspoň 2 týždne. Za mesiac si viete pozrieť Jávu, Bali, Lombok v absolútnom kľude. Za 2 mesiace k tomu môžete pridať aj Sumbawu či Flores. Ak si nemôžete cestu naplánovať aspoň na 2 týždne, cestovanie sa mení na naháňačku, takže v konečnom dôsledku sa dostanete do štádia “potrebujem dovolenku z mojej dovolenky”.
7. Mám si vziať hotovosť alebo je lepšie používať kartu?
Vždy je dobré mať záložnú hotovosť, ktorú si v zmenárni zameníte, no vo väčšine turistických oblastí je bežný štandard platiť za aktivity, jedlo či hotel kartou. Zvážte tiež poplatky vašej banky za výber v zahraničí, niekedy je výhodnejšie zameniť si peniaze v Indonézii. Pri dlhšom pobyte sa pravdepodobne výberu z bankomatu nevyhnete, no stanú sa z vás milionári 🙂
8. Sú lepšie ako záložná hotovosť eurá či doláre?
Pri dolároch môžete mať problém so staršími bankovkami, moja voľba sú preto eurá.
9. Je bezpečné vyberanie peňazí z bankomatov?
Vyberanie je bezpečné, no najmä v turistických oblastiach sa z času načas objavujú prípady zneužitia údajov. Stačí sa rozhliadnuť, či z daného bankomatu vyberajú aj lokálni. Tí vedia, ktoré sú bezpečné.
Dávajte si tiež pozor, či daný bankomat akceptuje váš typ karty. Doposiaľ som nemala problém s výbermi z bánk Mandiri, CIMB Niagara, HSBC, BNI, BCA, Maybank.
10. Mám si zabezpečiť ubytovanie vopred?
Ak je Indonézia prvá zastávka z Európy, môžete byť vyčerpaní z časového posunu, preto vopred rezervované ubytovanie na prvé dni bude vykúpením. Ak sa budete často premiestňovať alebo nemáte vopred určený plán, ubytovanie nájdete aj počas cesty, často výhodnejšie, pretože môžete zjednávať (bližšie o zjednávaní v bode 24). Ak však už máte plán cesty alebo prichádzate počas hlavnej sezóny, oplatí sa rezervovať vopred.
Spomínam si na situáciu, keď počas Vianoc moji kamaráti nevedeli nájsť ubytko na ostrovoch Gilis. Z viac ako 200 ubytovacích zariadení ostalo voľných 9 (väčšinou extrémne drahých apartmánov)!
11. Aké používajú zásuvky?
Rovnaké ako na Slovensku 🙂
12. Je Indonézia bezpečná pre ženy cestovateľky?
Často som cestovala sama a musím povedať, že žena síce vzbudzuje pozornosť, ale konkrétne nebezpečie som nepociťovala. Treba sa riadiť iba prirodzeným inštinktom a osobne sa snažím nejazdiť sama večer po zotmení.
Návod, ako sa prvé dni v Indozézii nezblázniť
Selamat datang alebo Vitajte! Aby ste nedostali hneď po prílete šokovú terapiu (najmä, ak je Indonézia prvá ázijská krajina, ktorú navštívite), mám pre vás odpovede aj na otázky, ktoré sa pravdepodobne objavia počas prvých hodín/dní.
13. Aký je časový posun?
V období slovenského letného času +5 hodín na Sumatre, Jáve a východnej časti Bornea, +6 hodín na západnej časti Bornea, Sulawesi, Bali, Lombok, Sumbawa, Sumba, Flores, +7 hodín má Papua.
V období slovenského zimného času je ešte jedna hodina naviac.
14. Dohovorím sa anglicky?
V turistických oblastiach áno, čím viac idete mimo nich, angličtina sa zväčša obmedzuje na “hello, how are you”. Odporúčam naučiť sa pár základných fráz, uľahčí vám to fungovanie a zároveň zapôsobíte na miestnych ľudí J My sme raz zažili obrovské prekvapenie pri návšteve Pura Lempuyang na Bali, kedy vyberač vstupného spustil na nás plynulou češtinou.
15. Môžem piť vodu z kohútika?
Nie, v žiadnom prípade. Vodu si kupujte vo fľašiach. V ubytovacích zariadeniach sú často k dispozícii galóny vody, z ktorých si fľaše môžete doplniť.
16. Ako sa dostanem z letiska?
Najjednoduchší je taxík, overená taxi služba je Blue Bird, ktorá vám účtuje na základe taxametra (plus platíte mýtne poplatky). Na letisku však nájdete aj rôznych “súkromných prepravcov” bez označenia, ktorí však ponúkajú cenu niekoľkonásobne vyššiu, než by ste zaplatili podľa taxametra. Veľa ubytovacích zariadení ponúka v rámci ceny zadarmo vyzdvihnutie na letisku.
17. Potrebujem lokálnu SIM kartu?
Určite, najmä ak sa chcete presúvať na motorke, bez navigácie sa pravdepodobne nepohnete ani na krok. Kartu zoženiete v lokálnych stánkoch, ktorých je všade neúrekom (tam si dobijete aj kredit). Pýtajte si kartu Simpati od operátora Telkomsel. Moja SIMkarta s kreditom 3.000 IDR stála 25.000 IDR (1,60 eur) a balíček dát 4GB stojí 60.000 IDR (4 eur).
18. Ako je to s dopravou po ostrovoch?
Začnem Bali, kde nie je hromadná doprava. Premáva tu BEMO medzi Terminal Ubung Denpasar a prístavom Gilimanuk na západe ostrova, čo je malý autobus, ktorý sa neuveriteľné vlečie a zastavuje každých pár metrov, aby nabral ľudí. Trasa, ktorú som prešla na motorke za 3 hodiny mu trvá 6-7 hodín. Tým sa dostávam k najbežnejšiemu dopravnému prostriedku – motorke. Ak si trúfnete jazdiť, máte vyhraté, pretože motorkou zažijete Indonéziu najintenzívnejšie, zastavíte kedy a kde chcete, dostanete sa všade rýchlo a lacno, obídete dopravné zápchy, čo je cena za pohodlie auta so šoférom.
Po ostatných ostrovoch sa dá presúvať rikšami, autobusmi, na Jáve sú lacným spôsobom prepravy aj vlaky (odporúčam rezerváciu lístkov vopred).
Medzi ostrovmi sa môžete presúvať trajektmi, najmä keď si chcete vziať aj motorku, letecky alebo autobusom, ktorý už má v cene aj lístok na trajekt. Sú to klasické diaľkové autobusy, zväčša jazdia z veľkých miest na Jáve na Bali, Lombok, Sumbawu či Flores. Medzi Jávou a Bali sú to priame spojenia, na Lombok a vzdialenejšie ostrovy je potrebný prestup. Aerolinky, ktoré som vyskúšala ja alebo kamaráti – Air Asia, Lion Air, Sriwijaya, Tiger Air, Wings Air, Garuda Indonesia.
19. Kde si prenajmem motorku?
Môžete o to požiadať niekoho z vášho ubytovania alebo sa stačí prejsť po ulici a určite nájdete hneď niekoľko prenajímateľov.
20. Je šoférovanie v Indonézii bezpečné?
Ehm, toto je trochu chúlostivá otázka. Vôbec nepreháňam, keď dopravu nazvem šialenstvo, ktoré nemá pravidlá, viď môj starší článok. Mierne sarkastický pohľad som spísala do tohto článku.
Pred Indonéziou som na motorke nikdy nejazdila, no ak viete jazdiť na bicykli, nebude vám to robiť problém. V premávke mám jedinú radu – choďte podľa seba a tak, aby ste sa cítili komfortne. Nechajte ich, nech vás obiehajú, nevadí, že trúbia. Neoplatí sa zbytočne riskovať.
21. Čo v prípade, že ma zastaví polícia?
Buďte slušní, noste helmu a pri sebe medzinárodný vodičský preukaz. Všetko by malo byť v poriadku. Jazdením bez helmy si sa priam ponúkate policajtom, aby vás zastavili.
22. Čo môžem čakať od lokálnych ľudí?
Hlavne veľa pozornosti – budú vykrikovať, mávať, kričať, chcieť sa fotiť, niekedy sa vás aj dotýkať (hlavne v odľahlých oblastiach). Ľudia sú milí a usmievaví. Tí, čo hovoria po anglicky s vami povedú klasický small talk – odkiaľ ste, koľko máte rokov, kam idete, či máte frajera/frajerku, akého ste vierovyznania (vždy povedzte nejaké náboženstvo, pretože v Indonézii neveria, že niekto nemôže mať vieru v nejaké náboženstvo). Môže to pôsobiť drzo, ale odpovedajte milo, tieto rozhovory sú štandardná konverzácia, asi ako u nás počasie.
23. Ako sa mám obliekať?
Moslimské oblasti si vyžadujú aspoň dlhé nohavice a tričko s rukávmi. Napríklad na Sumatre je poburujúce kúpanie v plavkách, je teda bežné kúpanie v legínach
Na Bali je to o čosi menej konzervatívne, no nie je slušné chodiť po ulici len v plavkách. Tak isto vás nepustia do chrámov bez sarongu, odporúčam si preto jeden hneď po príchode zakúpiť (nakoniec, je to pekný suvenír).
Ja si obliekam dlhé nohavice a dlhý rukáv aj keď jazdím na dlhšie trate na motorke, aby som na ceste nevzbudzovala toľko pozornosti.
24. Naozaj musím zjednávať?
ÁNO – všade tam, kde nie je uvedená oficiálna cena (napríklad jedálny lístok alebo obchod). Prvá cena je iba skúška predávajúceho, zvyčajne ju viete zjednať o 30 – 50%. Nezjednávajte, ak danú vec nemáte skutočný záujem. Skôr ako začnete, určite si cenu, ktorú ste ochotní zaplatiť. Je neslušné následne odstúpiť a vec si nekúpiť.
Verím, že som odpovedala na všetko podstatné, čo cestovateľov pred a tesne po príchode do Indonézie zaujíma. Ak máte ďalšie otázky, píšte do komentárov 🙂
9 Comments
Gabka
2. August 2016 at 11:37Michel,
super informačný článok, ďakujem!
Mňa by ešte zaujímalo, že ako to je s hľadaním dlhodobého ubytka pre digitálných nomádov. Dá sa nájsť nejak predom alebo je lepšie pýtať sa a hľadať až na mieste? Prípadne máš nejaké tipy, kde sa na to popýtať?
Ďakujem 🙂
Gabka
Michel Struharova
2. August 2016 at 13:24Gabka ahoj, ďakujem za koment! 🙂
Keď som sem prišla, mala som ubytko len na prvých pár dní, pretože sa oplatí navštíviť majiteľov osobne, pozrieť si izbu a zjednať cenu. Tiež sa ti ubytko/lokalita/atmosféra nemusí páčiť a platiť hneď za mesiac nakoniec nemusí byť až tak výhodné.
Ďalšia možnosť sú FB skupiny (Canggu community, Bali Expat Community, Bali housing & accommodation, Češi a Slováci na Bali), kde sú stovky expatov aj domácich a postujú tam voľné izby či vily. Čo mám odskúšané osobne je vyhľadať si ubytko cez booking (vidíš hneď referencie, fotky), dostať sa na ich oficiálny web/FB/Instagram a kontaktovať ich priamo, koľko by bola cena za mesiac či dlhšie. To je trošku na dlhé lakte, lebo nie vždy sa priamy kontakt podarí nájsť 🙂 Platí to aj pri hoteloch, podarilo sa mi dostať 25% zľavu z ceny za noc pri rezervácii izby na celý mesiac. Ak niekto našiel ubytko aj iným spôsobom, môže pripojiť tipy 🙂
Peter
28. September 2016 at 4:38Ubytka je na Bali kopec.
Od lokalnych (kost) (1.8M+) cez lepsie guesthousy (3-5M), potom guesthousy s bazenom (5M+) a mozes shareovat aj vilu.
Na prvych par noci si nieco bookni cez hotels.com alebo AirBnB alebo nieco podobne, a medzitym napis na FB skupinach, ktorych je kopec, ze hladas ubytko, v akej oblasti, aky mas rozpocet a podobne.
Ja mam na Bali VA a ti mi dali kontakt na lokalnu rodinu ktora mala pekny guesthouse s 1 izbou. Bolo to super. Tento rok som si nasiel cez AirBnB guesthouse na mesiac… Vsetko sa da. Nic nie je lahsie ako si na Bali najst dlhodobe ubytko.
Ostatne oblasti Indonezie z tejto stranky nepoznam, ale bude to na Lomboku podobne (tam kde je vela expatov) a Jakarta je tiez celkom easy ked vies kde sa spytat.
Michel Struharova
28. September 2016 at 19:33Suhlasim Peter, zalezi len od budgetu a miesta, kde chce kto zostat, ubytka je dost. Casto si staci booknut na prve 1-2 noci a potom si najst nieco v okoli.
Marushka
18. August 2016 at 16:49Ďakujem za doplnenie informácie. Paráda, už sa teším! 12-teho letíme na Jávu na mesačnú spoznávačku. Po pol roku v Indií to bude príjemná zmena… . . Myslíš, že jazdenie na motorke v Indonézií bude väčší masaker ako v Indií ? Viac živelné si to totiž ani neviem predstaviť. To snáď ani nejde 😉
Michel Struharova
18. August 2016 at 17:25Ahoj Marushka, Jáva bude poriadna zmena, ale určite si to užijete 🙂 Jazdenie je viac menej podobné, stále je to ten šialený ázijský štýl. Našla som toto video ako príklad premávky na Bali https://www.youtube.com/watch?v=SfDYAW1dH4s, Jáva je taká istá, len vo veľkých mestách je to ešte horšie. Ako hovoríme v Indonézii “hati-hati”, dávajte si pozor 🙂
V práci dala výpoveď a dnes žije na Bali | Golden Kompass Slovakia
18. October 2016 at 17:25[…] si zábavy počas objavovania. Dokáže to každý, prečítajte si články na jej blogu Indonézia: 24 otázok a odpovedí o všetkom, čo musíte vedieť a 17 vedľajších účinkov života v […]
33 otázok a odpovedí o digitálnom nomádstve | Gabka Koščová
10. June 2017 at 11:01[…] si nájsť byt napríklad na Bali, som sa pýtala aj Michel, ktorá tam dlhú dobu žila a ktorá o Indonézii napísala článok (poznámka: diskusiu ohľadom ubytovania nájdete v komentároch článku). Ako si v diskusii […]
Digitálne nomádstvo - 33 otázok a odpovedí | Gabka Koščová
4. November 2017 at 10:53[…] si nájsť byt napríklad na Bali, som sa pýtala aj Michel, ktorá tam dlhú dobu žila a ktorá o Indonézii napísala článok (poznámka: diskusiu ohľadom ubytovania nájdete v komentároch článku). Ako si v diskusii […]