Inšpirácia

Dvaja nomádi na road tripe + 5 tipov, ako ho naplánovať

Digitálne nomádstvo roadtrip

Predstavte si dvoch šialených digitálnych nomádov, ktorí sa vyberú na road trip. Jasné, že z toho môže vzniknúť cesta, pri ktorej sa teraz, keď píšem článok a pozerám na mapu nižšie, len chytám za hlavu s myšlienkou “na čo som sa to nechala nahovoriť”.

Mala som pocit, že po desiatkach hodín v aute moje králikovsky červené oči držala otvorené len predstava, ako sa konečne prejdem po lisabonských uliciach. A to som z 28 hodín, ktoré sme absolvovali jedným smerom, šoférovala len pár hodín.

K môjmu prvému európskemu road tripu do milovaného Portugalska som pristupovala veľmi poctivo a plánovala ako o život. 

Cesta

Na aké detaily myslieť pred road tripom?

1. Kontrola auta

Síce sme šli na juh Európy, kde bolo na začiatku apríla nádherné počasie a 25 stupňov, no pri odchode z Prahy sa počasie poriadne vybláznilo. Aj keď prvá myšlienka padla na prezutie, nakoniec sa ukázalo ako lepšie rozhodnutie ponechať zimné pneumatiky, keďže napríklad v Andorre sa ešte veselo lyžovalo.

Aj keď ešte nemáte presný plán cesty, pozrite si predpoveď počasia aj na niekoľko dní dopredu, nech vám plány nepokazí sneh a prezuté pneumatiky 🙂

Na začiatok si stanovte rozpočet, ktorý rozdelíte na 4 najväčšie položky – mýto, benzín, jedlo a ubytovanie.

2. Prepokladané náklady na diaľničné poplatky a benzín

Túto položku veľmi neovplyvníte, takže je dobré sa pripraviť na vyššie náklady za mýto najmä pri prejazde Francúzskom.

Nemecké diaľnice sú zadarmo, Francúzsko vám asi spôsobí jemný záchvat so svojimi enormne drahými diaľnicami (predbežnú cenu si vypočítate cez kalkulačku), v Španielsku sú ceny už prijateľnejšie (pozrite si predbežnú cenu podľa trasy cez mapu) a v Portugalsku majú elektronický systém, ktorý zoskenuje číslo ŠPZ a po každom spoplatnenom úseku je vedľa cesty tabuľa s cenou za prejdený úsek.

Pri plnej nádrži aj pár centový rozdiel urobí zaujímavý rozdiel. Ceny, za ktoré sme reálne tankovali, viac-menej sedia s týmto porovnaním. Tiež sme sa pozabudli a namiesto 1,12 € za liter v Španielsku sme tankovali za 1,40 € vo Francúzsku.

3. Jedlo na cestu sa vždy hodí

Nie som fanúšik pumpovej stravy a studených bagiet. Nielenže ich cena nezodpovedá kvalite, ale ešte ani nechutia dobre. Preto sme si vždy na cestu urobili nákup. Nikdy neviete, v akej zápche sa ocitnete a hlad nie je práve nabudzovač nálady. Rovnako ani zistenie, že som polovicu nachystaného jedla nechala doma v kuchyni (ostali nám tak len rajčiny, údený losos a citróny) 😀

Vo Francúzsku sme úplne prepadli piknikovaniu. Nielenže sme sa tešili z krásnych 25 stupňov a slniečka, no po dlhých hodinách v aute bolo skvelé stráviť čas na tráve v parku.

Piknik vo Francúzsku

4. Rezervovanie ubytovania

Airbnb kredit na ubytovanieNajťažšie bolo rozhodnúť sa, kde chceme počas cesty zastavovať a čo vidieť. Podľa toho sme vyberali ubytovanie. Tu si treba dať pozor a odkomunikovať, či vás ubytujú aj pri neskorom príchode. Niektoré ubytovania nemajú 24-hodinovú recepciu, takže cestu budete musieť prispôsobiť času najneskoršieho možné check-inu alebo hľadať nové ubytovanie.

My sme volili radšej ubytovania mimo miest (okrem Avignonu), pretože najmä v centre je problém s parkovaním a po 15 hodinách na ceste krúžiť po okolitých uliciach naozaj nie je sranda. Radšej sme si ráno odšoférovali 15 minút a zaparkovali v rezidenčnej ulici blízko centra, odkiaľ ľudia odišli do práce.

V Lisabone a Algarve, kde sme ostávali niekoľko dní za sebou, sme už ubytovanie riešili cez Airbnb z hlavného dôvodu – chceli sme mať kuchyňu, kde si môžeme variť.

Keď sme ostávali iba jednu noc, zdalo sa nám nepraktické strácať čas hľadaním bytu, stretávaním sa s majiteľom a podobne. Preto poslúžil Booking.com a 2 noci sme vyslovene len prespali a naraňajkovali sa v hoteloch Ibis, ktoré sa dajú rezervovať priamo cez ich stránku. Raňajky majú skvelé a rovnako aj wifi, keď bolo treba doriešiť pracovné veci.

5. Zábava na cestách

Pri 15 hodinách na ceste aj tí najukecanejší časom stíchnu a vtedy prichádzajú na rad audioknihy a podcasty. U nás je zameranie jednoznačné, pretože obaja pracujeme na online projektoch a radi cestujeme.

Pár tipov:

 • Audioknihy sme kupovali cez Audiotéku. Môžem odporučiť knihu od Carol Dweck Nastavenie mysle. Veľa myšlienok a situácii zo života na zamyslenie.
 • Ak tiež radi počúvate o cestovaní, odporúčam podcast Travel Bible.
 • Mladypodnikatel.cz od Jirku Rosteckého je podcastové must-hear pre každého, kto aspoň trošku chodí okolo podnikania.
 • Dobré sú aj podcasty Proti Proudu od Dana Tržila, v ktorých sa podobne ako Jirka rozpráva so zaujímavými ľuďmi.
 • Na hudbu stačí Spotify, stiahnuť niekoľko playlistov, ktoré sa dajú počúvať hodiny. Keď nás playlist omrzel, na benzínkach je väčšinou dostupné wifi, takže sme stiahli iný a zasa mali na pár hodín o zábavu postarané.
 • Ja som tiež mala v tablete niekoľko e-bookov a kníh.

Práca na cestách

Schválne sme si vyhľadávali ubytovania s dobrým wifi pripojením, aby sme stihli večer aspoň vyriešiť najdôležitejšie maily. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sme nemohli v niektorých mestách zostať dlhšie.

V Ázii som si pri plánovaní akejkoľvek cesty dávala záležať na tom, aby bol internet rýchly (na lokálne pomery). No po príchode do Európy som si myslela, že internet je v európskych hoteloch a hipsterských kaviarňach samozrejmosťou. To som sa však prerátala. Niekedy sa nedalo pripojiť, niekedy bolo pripojenie straaašne pomalé a wifi frčalo rýchlejšie na benzínke.

Každopádne, v apríli ešte roaming v EÚ zrušený nebol, takže sme nemohli počítať s veľkým objemom dát na prácu z auta. Okrem internetu v kaviarňach občas poslúžila aj čerpacia stanica 🙂

ako pracujú digitálni nomádi

Zastávky počas road tripu

Aby ste si vedeli predstaviť, akú vzdialenosť sme prešli, pozrite si mapu všetkých zastávok:

Trasa Praha – Lisabon

Avignon, Francúzsko

Avignon bola jasná voľba odkedy som písala článok o Provensálsku. Prichádzali sme sem večer, vo svetle lámp krásne vynikli mestské hradby, ktoré skrývajú historické centrum mesta, ktoré je zapísané aj v UNESCO. Centrum nie je veľmi veľké, my sme sa tu prechádzali asi 3 hodiny. 

Keď sa povie Avignon, stavím sa, že rovnako mne aj vám napadne most. Avignonský most, inak nazývaný aj Pont St. Bénezet, čo je jeho pôvodné meno, mal 22 oblúkov. Kvôli zaplávám na rieke Rhona stála údržba veľa peňazí, preto sa od záplav v 17. storočí zachovali len 4 oblúky. Most končí uprostred rieky Rhona a denne sa ním prejde množstvo turistov. Lístok stojí 5 € a dá sa kúpiť online zvlášť alebo za výhodnejšiu cenu aj so vstupom do Pápežského paláca.

Avignonský most Francúzsko

Kvôli nestabilnej situácii v Ríme sa sem v 13. storočí presťahol pápež, ktorý inak nevýrazné mesto preslávil. V Avignone bol pre neho postavený Pápežský palác. Konečný vzhľad Pápežského paláca je dielom všetkých siedmych pápežov, ktorí tu stihli sídliť počas 70 rokov presídlenia z Ríma. Lístok stojí 11 € a dá sa kúpiť online zvlášť alebo za výhodnejšiu cenu aj so vstupom na most.

Obrovský komplex budov susedí s Avignonskou katedrálou so zlatou sochou Panny Márie.

Pápežský palác Avignon Provensálsko

Na malom námestí oproti katedrále a palácu sú príjemné kaviarničky – ak však budete chcieť platiť kartou, akceptujú ich až pri účte nad 10 €.

Centrum Avignon

Carcassonne, Francúzsko

Carcassonne som tiež objavila iba náhodou. Až neskôr som sa dozvedela, že sa rovnako volá aj stolová hra

Prečo nevyužiť slnečný deň a neurobiť si v centre mesta piknik? Neviem ako vy, ale toto mám na Francúzoch naozaj rada.

Piknik v centre Carcassonne

Najväčšie lákadlo je stredoveké mesto La Cité, ktoré je vidno už zdiaľky na protiľahlom kopci.

Na to, aby ste mali z La Cité dobrý zážitok, sa odporúča stráviť v ňom aspoň 2 – 3 hodinky, ktoré sme nemali. Uspokojili sme sa teda aspoň s prechádzkou cez most, ktorý k nemu vedie a hradbami, ktoré mesto obklopujú. Najlepšie je, že sa neplatí žiadne vstupné

Pohľad na La Cité z mostu cez kanál

Pohľad na La Cité z mostu cez kanál

Ulice Carcassonne

Viac o Carcassonne:

Bilbao, Španielsko

V nedeľu o 9 ráno ešte Španielsko spí, preto sme dorazili do vyľudneného Bilbaa. Okolo Guggenheim Museum sa už motalo pár ľudí a užívalo si slnečné lúče. Postupne pribúdali bežci, cyklisti a rodinky, ktoré vyrazili na rannú kávičku do niektorej z príjemných kaviarní.

Guggenheim Museum Bilbao Španielsko

Bilbao Guggenheim Museum

Úprimne, strávili sme tu len niekoľko hodín, no mesto na mňa tak silno zapôsobilo, že nie je vylúčený návrat. Baskicko alebo “El País Vasco” je iné. Nielen jazyk, ktorý sa nepodobá na žiadny iný, ale prekvapí vás aj scenéria. Za vysokými budovami v meste sa týčia ešte vyššie hory Pyrenejí, čo nie je pre Španielsko až tak typické. Aj diaľnica bola ako vyhliadková cesta.

Bilbao Španielsko

V hoteli som si vzala sprievodcu mestom a okrem tradičných pamiatok mi udreli do očí 2 veci – kuchyňa a trhy.

“El País Vasco” má niekoľko reštaurácii ocenených Michellinskými hviezdami (mesto San Sebastián hneď pri hraniciach s Francúzskom ich má najviac na štvorcový meter, predbehlo ho Kyoto a Paríž), takže môj dobrý kamarát neklamal, keďdonekonečna rozprával o lahôdkach, ktoré v Baskicku pripravujú.

Tématických trhov nájdete v meste niekoľko, od tradičného nedeľného trhu, po blší. Pripájam aj článok, kde nájdete aktuálne organizované trhy.

Viac čítania o Bilbau

Trasa Lisabon – Praha

Madrid, Španielsko

Je veľká škoda, že v Madride sme nemohli stráviť viac času. Okrem historických budov je mesto plné parkov, čo sa mi veľmi páči. Dali sme si teda piknik na slniečko, prešli sa okolo Kráľovského paláca a cez Sabatini Gardens. V meste je toho toľko, že by nestačili ani 3 dni, keby si chceme pozrieť všetko. Takže sorry Madrid, ale Švajčiarsko dostalo v tomto prípade prednosť.

Royal Palace Madrid

Sabatini Gardens

Viac čítania o Madride:

Luzern, Švajčiarsko

Vo Švajčiarsku som bola naposledy v roku 2014 v Ženeve. No cestovať autom okolo vysokých zasnežených hôr je ako z rozprávky. Ako sme tak prehľadávali Booking.com, našli sme hotel na opačnej strane jazera Luzern. Tak si vravíme, že namiesto klasickej Ženevy alebo Zurichu vyskúšame niečo iné.

Luzern jazero Švajčiarsko

Dostali sme izbu priamo s výhľadom na jazero a hory, raňajky ako králi a vybrali sme sa do mesta. Okrem cien ma šokovala neskutočná čistota. Toto som naposledy zažila v Singapúre, kde dostanete pokutu za to, že jete a pijete v metre. Všetko krásne usporiadané, na zemi ani jeden papierik.

Čo nám padlo do oka ako prvé bol Kapellbrücke. Drevený most s vežou Wasserturm sú najviac fotografované pamiatky v meste. Postavený bol v roku 1333, no v roku 1993 bol z veľkej časti poškodený požiarom.

Kapelbrucke Luzern Švajčiarsko

Z mostu je vidno Jezuitský kostol, ktorý sa budoval 11 rokov a dokončený bol v 1677.

Kapelbrucke a Jezuitský kostol v pozadí Luzern Švajčiarsko

Staré centrum mesta bolo kedysi ohradené. Pozostatky hradieb Museggmauer budovaných od polovice 14. do začiatku 15. storočia sú stále veľmi zachovalé.  V blízkosti sa nachádzajú aj nastaršie mestské hodiny Zutturn zo 16. storočia.

Záver

V Indonézii chodím na road tripy pravidelne, no ázijské štandardy sú niekde inde ako tie európske. V Európe sa nedá zastaviť v prvom warungu na smaženú ryžu a melónový džús za 1 euro. Väčšinou neriešim žiadne diaľnice či mýto, ani lacnejší benzín a ubytovanie najlepšie zjednávam osobne, dáme s majiteľom Hi5 a hotovo. Sledujem iba vzdialenosti, zápchy a to, aby som dorazila pred zotmením.

Roadtrip koľko sme prešli

Európa bola pre mňa nová skúsenosť, ktorá si vyžadovala viac plánovania. Prešli sme viac ako 6700 kilometrov a aj keď som chrbát nemala zničený tak, ako po jazde na motorke, ešte 3 dni po návrate som sa dávala dokopy 🙂 Aj keď si týmto článkom protirečím v porovnaní s tým minulým o pomalom cestovaní, bola to super zábava a zmena rozhodne nezaškodí.

Máte radi road tripy? Alebo radšej kombinujete letenky a eurotripujete? 

2 Comments

 • Reply
  Digitálny nomád, ktorý má za cieľ zbohatnúť | Chodelka.sk
  14. September 2017 at 22:09

  […] som napríklad na Islande minul 2 500 €, na dvoj-týždňovom roadtripe do Lisabonu asi 2 000 € a za všetky možné letenky a ubytovania…no ani nechcem […]

 • Reply
  Dostupné víkendové destinácie - LETENKY ZA BABKU
  13. December 2017 at 14:28

  […] zaletíte z Bratislavy so spoločnosťou WizzAir. Bosna a Hercegoviny je príjemnou zastávkou, ak plánujete roadtrip po […]

 • Leave a Reply