Singapúr

Singapúr: 10 miest a aktivít, ktoré sú úplne zadarmo

Singapúr zaujímavé miesta a aktivity

Singapúr je drahé mesto, najdrahšie na svete, takže pred cestou som mala trošku obavy, akú dieru urobí v mojej peňaženke. Prekvapivo, 3 dni, ktoré som tam strávila mi úplne vyplnili aktivity, ktoré sú zaujímavé a zadarmo! Prečítajte si tento zoznam a pochopíte, že Singapúr je dokonca super mesto pre tých, ktorí si strážia svoj cestovateľský rozpočet.

1. Gardens By The Bay

Vstup do záhrad, ktoré sa nachádzajú hneď pri ikonickom hoteli Marina Bay Sands, je zadarmo po celý deň. Ostatné aktivity v záhradách sú spoplatnené, no mne bohate stačila prechádzka a trocha oddychu na lavičke s kávou v ruke.

Gardens By the bay view

Gardens By the bay walk

2. Prechádzka medzi korunami stromov v rezervácii MacRitchie

Netradičný a zaujímavý spôsob, ako sa vrátiť z ruchu mesta naspäť do prírody sú chodníky medzi korunami stromov vo výške asi 50 metrov. Keď sa prechádzate po mostoch, v dohľade len džungľa a stromy, zdá sa, akoby ste ani neboli v Singapúre. Odporúčam vyraziť sem skoro ráno alebo pred západom Slnka, pretože počas dňa je tu neznesiteľné teplo a vysoká vlhkosť vzduchu. Nezabudnite si pribaliť dostatok vody a repelent.

3. Botanická záhrada

Je to jedna z najvýznamnejších botanických záhrad sveta, ktorá sa pýši vzácnou záhradou orchideí s viac ako 3000 druhmi. Kľukaté chodníčky vedú cez záhrady s rôznymi exotickými rastlinami, Palm valley k pokojnému Symphony Lake, kde môžete pri troške šťastia vidieť aj čiernu labuť. Záhrada má viac ako 70 hektárov a prechádzkami sa tu dajú stráviť hodiny.

Palm Valley Botanical garden

Botanická záhrada Symphony lake

4. Merlion park

Odporúčam sem zájsť večer, kedy sa mesto krásne rozsvieti a užijete si výhľad na koleso Singapore Flyer a hotel Marina Bay Sands. Fotka s Merlionom je samozrejmosť. V meste je ich celkovo 8 na rôznych miestach, preto ak máte dostatok času, môžete sa pokúsiť nájsť všetkých.
Merlion Park Singapore

One of the 8 Merlions in Singapore

Jeden z ôsmych Merlionov v Singapúre

Marina Bay Sands night

5. Film pod holým nebom

Veľmi populárna aktivita medzi turistami aj lokálnymi. Premietanie organizuje každý mesiac Movie Mob. Ak sa chystáte do Singapúru, mrknite na ich Facebook,  kde informujú o aktuálnych premietaniach.

6. Predstavenie v Esplanade

Singapurská top kultúrna inštitúcia organizuje okrem platených predstavení aj množstvo tých, ktoré sú zadarmo. Komplex sám o sebe je architektonický klenot a hudba z neho sa ozýva celým Merlion Parkom. Koncerty, divadelné predstavenie alebo vizuálne umenie – každý si príde na svoje, stačí sledovať ich stránku s aktuálnym zoznamom podujatí. Esplanade skrýva tiež jednu špecialitu – terasu s parádnym výhľadom na okolie.

7. Historické štvrte a kultúrne dedičstvo slávnych národov

Tony jedla v lokálnych “hawkers” centrách, trhy s ponukou od výmyslu sveta, farebná architektúra – to všetko je Chinatown. Na okraji štvrte je dôležitý budhistický chrám Buddha Tooth Relic Temple. Vkročte dnu a obdivujte bohatý dizajn, ktorý reflektuje stovky rokov starú kultúru a náboženstvo. Na prehliadku chrámu a múzea si rezervujte asi 2 hodiny a nezabudnite sa vhodne obliecť (dlhé nohavice a zakryté plecia). Len kúsok pešo sa nachádza ďalší impozantný, tentokrát hinduistický chrám, Sri Mariammam Temple.

Architektúra v Chinatown

Architektúra v Chinatown

Nákupy v Chinatown

V Little India zasa hľadajte trhy, kde môžete veľmi výhodne nakúpiť. Odporúčam Mustafa Centre na Serangoon Road, miestami mi bolo až do smiechu z toho, čo všetko sa tam dá nájsť 🙂

Kampong Glam je arabská štvrť, ktorá bola pred obdobím britskej kolonizácie sídlom malajzských aristokratov. Budovy v štvrti sú typické koloniálnou architektúrou. Nachádza sa tu najdôležitejšia singapurská mešita Masjid Sultan.

8. Pláže na ostrove Sentosa

Ostrov sám o sebe je plný predražených barov a reštaurácii, no nie kvôli tým som sem šla. Po naháňaní sa v rušnom meste je ostrov perfektné útočisko, kde si môžete zaplávať či chytať bronz. My sme sa prešli pozdĺž pláže a našli zátoku, kde nebol dokonca úplne nikto. Dostanete sa sem za 4 SGD (2,60 €) jednosmerne nadzemnou električkou z nákupného centra VivoCity.

Pláž na ostrove Sentosa

Prázdna pláž len kúsok od davov na ostrove Sentosa v Singapúre

9. Trh, kde za nákupy neplatíte

Áno, dobre čítate. Aj trhy naberajú v Singapúre nový rozmer a peňaženku môžete nechať pokojne doma. Trh je skutočne zadarmo, odniesť si môžete oblečenie, knihy, šperky. Ak máte so sebou niečo, čo ste v batožine zbytočne ťahali, pokojne to prineste. Niekomu inému sa vec môže hodiť. Detaily ohľadom konania nájdete na ich Facebooku.

10. Šarkaniáda v Marina Barrage

Keď budete pokračovať z Gardens By The Bay stále rovno, dostanete sa k Marina Barrage. Už zdiaľky však uvidíte vo vzduchu poletovať šarkany, ktoré sú v Ázii mimoriadne populárne. Možno sa budete cítiť ako keď ste mali 7 rokov, no je to celkom zábava. Ak vás nechytí za srdce, tak len pozorujte ostatných, relaxujte alebo si užite západ Slnka za mrakodrapovú panorámu.

Niekoľko doplňujúcich informácii:

 • Ubytovanie: ak chcete skutočne lokálny zážitok, ubytujte sa u Couchsurfera. My sme bývali u tureckého námorníka Garryho, ktorý nám dokonca každé ráno urobil raňajky a rozprával o svojich námorných výpravách po celom svete. Tiež nám poradil, ako si si naplánovať deň, aby sme toho stihli, čo najviac.

Chápem, že nie všetci milujú couchsurfing, preto ubytko za prijateľné ceny zoženiete aj cez tento link. Ak cestujete ako väčšia partia, oplatí sa pohľadať apartmán cez AirBNB. Tento kupón na zľavu odomňa sa vám určite zíde 🙂

 • Presuny po meste: jednoznačne metro. Čipovú kartu si kúpite v stanici metra na letisku. Plánujte presuny vopred, niekedy sa oplatí kúpiť si celodenný lístok, niekedy sa viete k veľa miestam dostať pešo.

 • Povestné zákazy: už pri vstupe do metra vás budú vítať tabuľky s cenníkom pokút za jedenie či pitie. Ja som tiež bola fascinovaná, ako ľudia čakajú v radoch na vstup do metra. Singapúr to s pravidlami myslí skutočne striktne, preto je mesto extrémne bezpečné a čisté.

Ak ste doteraz váhali, či Singapúr navšítiviť, choďte do toho a dajte vedieť, ako sa páčilo (to isté aj v prípade, že ste už boli) 🙂

3 Comments

 • Reply
  Rok 2016: čože si mi priniesol? | The One Who Wanders
  31. December 2016 at 10:19

  […] toho som precestovala niekoľko ostrovov v Indonézii, navštívila Singapúr, Londýn. Moje ďalšie plány museli byť na čas pozastavené. Nižšie dôvod […]

 • Reply
  Dvaja nomádi na road tripe + 5 tipov, ako ho naplánovať
  11. July 2017 at 10:03

  […] sme sa do mesta. Okrem cien ma šokovala neskutočná čistota. Toto som naposledy zažila v Singapúre, kde dostanete pokutu za to, že jete a pijete v metre. Všetko krásne usporiadané, na zemi ani […]

 • Leave a Reply