Neplánovala som napísať článok o doprave, jeden veľmi sakrastický v angličtine som napísala po príchode na Bali, ale posledné 3 dni (piatok – nedeľa) mi ukázali, že je to potrebné. Vysvetlím prečo.
Poznámka: Indonézia je plná krásnych miest a stále tvrdím, že najlepšie si ju vychutnáte zo sedadla motorky. Nechcem nikoho odrádzať od prenájmu motorky, nakoľko je to najrýchlejší a veľmi lacný variant cestovania. Jediné čo chcem je, aby si ho každý užil naplno bez akýchkoľvek zbytočných zranení.
Je nedeľa, iba 12 hodín na obed a už mám za sebou menšiu drámu. Teda, keď si pomyslím, že by to mohlo skončiť oveľa horšie, som vlastne rada, že neskončilo.
Spolubývajúci má narodeniny, tak som sa vybrala do obľúbenej pekárne kúpiť pre neho tortu. Z dediny, kde bývam, je to necelých 30 minút na motorke.
Počas týchto 30 minút jazdy sa mohli stať hneď 2 nešťastia.
Ešte som ani neopustila moju dedinu, keď priamo pred auto vybehol malý chlapec na bicykli, ktorý sa ponáhľal za svojimi kamošmi na druhej strane cesty. Auto by nemalo šancu dobrzdiť a tragédia by bola na svete. Našťastie chlapec rýchlo presvišťal na druhú stranu cesty a nikomu sa nič nestalo. Celý čas som jazdila za autom, takže som to mala z prvého radu.
Pokračujem v ceste. O pár minút neskôr z ničoho nič vybehne spoza zaparkovanej dodávky muž s veľkou motorkou a skríži mi cestu.
Na rovnej ceste asi 10 metrov predomnou.
Absolútne sa nepozrel, či niekto prichádza a jednoducho sa postavil krížom cez celý jazdný pruh so zámerom zaradiť sa do toho svojho. Neviem akým zázrakom na poslednú chvíľu s tou obrovskou opachou cúvol a ostalo mi v ceste iba jeho predného koleso, ktorému som sa stihla do protismeru vyhnúť.
V sobotu mi kamarátka pri obede rozpráva príbeh o 2 slovenských pároch, ktoré prišli na Bali za nádhernými plážami, kde si budú upíjať z kokosu a plánovali ostať mesiac. Po 3 zmenách miesta to nakoniec po 2 týždňoch vzdali, pretože boli znechutení z dopravy (aby som bola objektívna, okrem toho mali aj 2 ďalšie dôvody).
V ten istý deň mi ďalší kamarát hovorí o jeho známych, ktorí mali nehodu. Neočakávana jama na ceste, jedna kočka brzdila a pár, jazdiaci za ňou to nedobrzdil.
V piatok som dostala správu na Facebooku od kočky, ktorá sa ma pýtala, ako je to naozaj s dopravou v Indonézii. Nie je to jediná správa.
Keďže veľa z vás plánuje cestu do Indonézie a chce si požičať motorku, opíšem vám niekoľko bežných situácii, ktoré zažívam takmer každý deň. Určite to neberte ako strašenie. Myslím však, že je dobré sa pozrieť na niektoré veci bez ružových okuliarov, aby ste predišli sklamaniu.
Tak ako to skutočne je?
Prvá vec, ktorú si treba uvedomiť je, že miestni ľudia na motorkách vyrastajú, preto veci, ktoré na nich dokážu sa vymykajú akémukoľvek chápaniu. Bezpečnosť je pre nich relatívny pojem, preto treba byť opatrný aj za nich.
Nízke povedomie o bezpečnosti sa prejavuje podobným spôsobom, ktorý sa stal mne. Nepoužívajú spätné zrkadlá, nepozerajú sa, či niekto prichádza po hlavnej ceste mnoho ďalších vecí. Jediné riešenie, ktoré pomáha, je byť mimoriadne opatrný a dôkladne sledovať premávku a všetko, čo sa deje naokolo.
Najčastejšie dopravné situácie, ktoré vás môžu stretnúť
Toto nie je výmysel, ale reálne veci, ktoré sú bežnou súčasťou každodennej premávky:
- Neočakávané jamy na cestách vedia spôsobiť veľké problémy, keď do nich vletíte s motorkou.
- To, že niekomu bliká smerovka neznamená, že odbočuje, ani že odbočí do tej strany, ktorú smerovka signalizuje.
- Väčšina domácich ľudí nevie šoférovať autá. Pre lepšiu predstavivosť, je to ako prvá hodina v slovenskej autoškole. Pridajte k tomu minimálny zmysel pre bezpečnosť a výsledok je obehovanie bez ohľadu na to, či ide v protismere motorka, prejdenie do protismeru, zaparkovanie kdekoľvek na ceste a otvorenie dverí bez pozretia do spätného zrkadla. Keď vidíte, že oproti vám rúti auto, zastavte a nechajte ho prejsť (niekedy vám dokonca zablikajú, aby ste ich nechali prejsť).
- Práce na ceste, kopy zeminy či piesku, nie sú označené v dostatočnej vzdialenosti (často vôbec), čo je veľmi nebezpečné, keďže zasahujú do väčšiny jazdného pruhu. Je to nepríjemné, najmä v noci a pred zákrutami.
- Vždy, keď idete niekoho obiehať, trúbte a dajte o sebe vedieť.
- Keď prší, zbytočne netlačte na pílu. Tí, ktorí šoférujete auto viete, že inak sedí na mokrej ceste. Pri motorke to platí niekoľkonásobne, pretože je oveľa ľahšia.
- Pri používaní navigácie sa nevyhnete slúchadlám, no ak vás to láka počúvať hudbu, zabudnite na to. Za každých okolností musíte počuť, čo sa okolo vás deje.
- V noci číhajú 3 najväčšie nebezpečenstvá – diaľkové svetlá, žiadne svetlá (stále sa neviem rozhodnúť čo je horšie) a vybehujúce psy. Keď vás oslepia diaľkové svetlá, spomaľte a skúste vodičovi bliknúť vašimi, možno si to uvedomí, ak ich má zapnuté nechtiac. Väčšinou sa však nedá spoľahnúť, takže aj ja osobne som veľakrát radšej úplne zastavila, pretože som nič nevidela. Žiadne svetlá sú neželané prekvapenie, ktoré striehne pri krajnici, kde sa miestni s obľubou po večeroch vykecávajú a motorky odparkujú do polovice jazdného pruhu. Druhá možnosť je pri obiehaní, kedy visí vo vzduchu nebezpečenstvo zrážky. Túlavé psy sú v Indonézii veľký problém. Často spia len tak na ulici a môžete ich zraziť alebo pri večernom love vám jednoducho môžu vybehnúť pod kolesá.
- Okrem jám, kôp hliny a podobne, je veľkým nebezpečenstvom piesok, ktorý vás môže rýchlo dostať do šmyku. Buďte opatrí najmä pri prechádzaní cez zákruty.
- Vždy noste helmu, to snáď ani nemusím pripomínať. Určite by mala mať kryt na oči, pretože tu lieta množstvo hmyzu a tiež sa mi stalo, že som musela zastaviť s plnými očami mušiek a sĺz. Najlepšia je celotvárová helma, lenže tú len tak ľahko pri prenájme nedostanete, pretože je drahšia. Ak vám prenajímateľ motorky dá helmu, ktorá je očividne zlá, nebojte sa požiadať o inú a opíšte mu, akú chcete. V najhoršom prípade zastavte v prvom obchode s helmami (je ich všade neúrekom) a zjednajte si za 150.000 (10 eur) novú. Ide o vaše zdravie.
Čo tým chcem povedať?
Nepreceňujte svoje sily – tých pár minút, ktoré ušetríte nestoja za zbytočné škrabance alebo iné horšie zranenia. Namiesto štichov a jaziev si radšej odneste z Indonézie množstvo krajších zážitkov, ktoré čakajú na každom rohu.
Užitočné články a tipy nielen z Indonézie, ktoré sa nestihnú dostať na blog vám rada pošlem mailom 🙂
No Comments