Indonézia

Nusa Penida je ako návrat na Bali pred 30 rokmi

Nusa Penida je ako cestovať na Bali 30 rokov dozadu, Kelingking Beach

Posledný z trojice ostrovov na juhovýchode Bali som navštívila už dvakrát. Jednoducho som sa zaľúbila do tamojšej atmosféry, katalógových výhľadov a prázdnych pláží bez neustáleho zvuku motoriek.

Crystal Bay Nusa Penida

Ako sa sem dostať?

Vyskúšala som si obe možnosti, speedboat aj veľký trajekt. Presne v tomto poradí, pretože som zistila, že po lokálnych cestách už nebudem jazdiť bez svojej motorky.

Sanur

Speedboat jazdí v ranných hodinách, je tu viacero spoločností, ja mám odskúšanú Maruti za 175 000 IDR (12 €) jednosmerne a cesta trvá 40 minút. Vyloží vás v prístave Toyapakeh. Spiatočný lístok si objednajte aspoň 2 dni vopred kvôli obmedzenému počtu miest.

Padangbai

Lacnejšia verzia je cestovanie veľkým trajektom z Padangbai, ktorý sa volá Kapal Roro Nusa Jaya Abadi (keby ste sa chceli na ňu po indonézsky opýtať). Cesta trvá hodinu a čo je najlepšie, môžete si zobrať svoju motorku. Cena lístka spolu s motorkou je 79 000 IDR (5,20 €). Treba si vziať pre istotu aj originálne dokumenty od motorky, niekedy sa stáva, že ich policajti kontrolujú. Samozrejmosťou je medzinárodný vodičák.

Trajekt jazdí 2x denne – ráno o 11:30 a poobede okolo 16:30. Časy berte s rezervou, keďže loď ochádza z Nusa Penidy o 10:00 a 15:30, meškanie je viac ako pravdepodobné. Pozor, prichádza do prístavu “Pelabuhan Nusa Penida”, je to jediný prístav pre veľké trajekty na ostrove.

Aj odtiaľto jazdí pár speedboatov, no neskúšala som ich. Lístky vám vedia rezervovať kamaráti v potápačskom centre OK Divers, ktoré vlastnia Česi a Slováci, len sa im ozvite vopred, lebo kapacita lode je tiež obmedzená. Cena by mala byť podobná ako zo Sanuru.

Ubytovanie

Super ubytovanie za dobrú cenu, s dobrým internetom (títo rozmaznaní nomádi) je Full Moon Bungalows. Je síce bez raňajok, no hneď vedľa má otvorenú malý obchod a reštauráciu Austrálčan Mike s jeho manželkou Kadek (jej ručne vyrábané mydlá sú TOP).

Full Moon Bungalows Nusa Penida

Zdroj: Booking.com

Bývala som aj v českom potápačskom rezorte Penida Dive Resort v Toyapakeh, ktorý bol trošku drahší.

Kde sa najesť?

Moje obľúbené miesto je Warung Pondok, z ktorého je krásny výhľad na balijské sopky a pri obedovaní sa pozeráte na krásnu pláž.

Asi 5 minút pešo od Full Moon Bungalows je ďalšia príjemná reštaurácia s výhľadom na more Penida Colada. Tá je lepšia na večeru, majú tu aj fajn koktejly. Ako som zistila, na Tripadvisore je najlepšie hodnotená.

Hladní neostanete, pri cestovaní po ostrove natrafíte na ďalšie reštaurácie, kde vám urobia dobrú rybku alebo Nasi Goreng, tak hor sa objavovať 🙂

TOP 8 vecí, ktoré vidieť

1. Kelingking Beach

Tento útes asi najtypickejším obrázkom z Nusa Penidy. V skutočnosti je však ešte krajší. Dostali sme sa ten s navigáciou, pretože cesta označená nie je. Pred parkoviskom je malá búdka, kde zaplatíte 5 000 IDR (35 centov) parkovné a pokračujete ešte kúsok ďalej.

2. Seganing Waterfall

Cestou ku Kelingking Beach je po ľavej strane šípka, ktorá ukazuje na rozbitú cestu vedúcu k vodopádu. Vtedy som ešte nevedela, že k vodopádu musíte zosúpiť z asi 30 metrov vysokého útesu po cestičke, ktorá vedie cez skaly tohto útesu. Jedinou zábranou je bambusové zábradlie. Tí, čo sa bojíte výšok ako ja, pripravte si žalúdky.

Seganing Waterfall Nusa Penida

Úvod cesty k vodopádu nevyzeral až tak hrozivo.

Seganing Waterfall Nusa Penida

Nebolo mi všetko jedno pri zostupe dolu týmto útesom.

Keď sme sa konečne dostali k “vodopádu”, bol to iba malý prúd vody, ktorý tiekol do vlnami vyformovaného natural pool. Lepšie bolo pozorovať okolité vlny, ktoré sa lámaly o skalnatú stenu útesu.

Seganing Waterfall Nusa Penida

3. Peguyangan Waterfall

Ďalší adrenalínový vodopád, pri ktorom nejde o cieľ, ale cestu. Výhľady, ktoré sa vám naskytnú sú famózne.

4. Atuh Beach

Nachádza sa vo východnej časti ostrova, dosť ďaleko od všetkých ostatných miest. Okolité skaly a biely piesok vytvárajú krásnu scenériu. Opäť, cesta k pláži je dobrodružstvo samo o sebe.

5. Chrám vo vnútri jaskyne Goa Giri Putri

Vstúpiť do jaskyne, kde sa ozývajú hinduistické modlitby je magické. V chráme vám najprv kňaz prevedie očistný kúpeľ (rozumej vyleje svätenú vodu na hlavu), aby ste sa mohli pripojiť k modlitbe s ostatnými. Dostanete aj košíček s obetou, kňaz vám potom dá balijské požehnanie.

Goa Giri Putri Nusa Penida

Je jedno, či ste veriaci alebo nie, tá energia a pokora, ktorá z celého rituálu ide vás dostane. Nezabudnite si priniesť sarong (dá sa požičať za 10 000 IDR, asi 70 centov), platí sa dobrovoľný príspevok.

6. Crystal Bay

Jedno z veľmi mála miest, ktoré je ľahko prístupné a dokonca aj označené. Nádherná zátoka s tyrkysovou vodou a bielym pieskom, lemovaná palmami je obľúbeným miestom na šnorchlovanie.

Zájdite sem ráno a dohodnite si loď, ktorá vás vezme na more. Za 150 000 IDR (10 €) uvidíte krásne koralové útesy a pri troške šťastia aj manty. Inak je pláž príjemná oddychovka.

Crystal Bay Nusa Penida

7. Broken Beach alebo Pasih Uug

Nenechajte sa zmiasť názvom “beach”, pretože kúpať sa tu nedá, no výhľad stojí za 1,5 hodinovú cestu. Keby sme sa pozreli na toto miesto zvrchu, ide vlastne o dieru vytvorenú v skalách, preto dostala názov “rozbitá pláž”.

Broken Beach Nusa Penida

Pohľad na Broken Beach zvrchu. Zdroj: Nusa-penida.info

Kvalita cesty je príšerná, my sme šli dvaja na motorke a len som dúfala, že nedostaneme na skalách defekt. Treba sa odosobniť a zobrať to ako dobrodružstvo. Krajina, ktorou budete prechádzať je nádherná, nedotknutá s roztrúsenými dedinkami. Medzi nimi uvidíte kráčať školákov, ktorí budú nadšene kývať a kričať “hello”.

Broken Beach alebo Pasih Uug Nusa Penida Bali

8. Angel’s Billabong

Príroda na Nusa Penide sa riadne vyšantila a vytvorila množstvo zaujímavých úkazov. Asi 10 minút pešo od Broken Beach sa nachádza prírodný bazén. Svetlo vytvára na vode zaujímavú farebnú kombináciu. Dávajte si pozor, pretože aj keď to tak nevyzerá, cesta dolu útesom vedie cez ostré skaly. Tiež som si odniesla pár škrabancov. 

Angel's Billabong prírodný bazén

3 Comments

 • Reply
  Matěj Fuchs
  30. March 2017 at 15:13

  Super Miško 🙂

  Taky se nám na Penidě moc líbilo!

  Moňča to popsala nějak takhle : http://www.slunecnyden.cz/bali-nusa-penida-3-dny-plne-zazitku-na-puvabnem-ostrove/

  Doufám, že jsi neminula tu úžasnou vyhlídku na Atuh Beach z těch útesů! Kdyby náhodou ano, tak je se alespoň kam vracet 🙂 Jinak pravda, že ta cesta na Broken Beach byla také řádně “broken” 🙂

  ahooj!
  Matěj

  • Reply
   Michel Struharova
   30. March 2017 at 15:40

   Jeej ahoj Matej, Monča napísala tiež pekný článok. Neuveríš, ale na Atuh som sa stále nedostala, takže dotretice snáď 🙂
   Majte sa pekne aj s Monikou, pozdravujem a čítam články 🙂

 • Reply
  Zhrnutie roka 2017: cestovateľská horúčka a tvrdé makanie | Struharova.com
  8. January 2018 at 11:56

  […] po novom roku som strávila víkend na mojom milovanom ostrove Nusa Penida. Poviem vám, Bali je síce skvelý domov, ale aj tropický raj sa môže premeniť na klietku, z […]

 • Leave a Reply